Aktualności
22.11.2013

Honda FCEV Rozpala wyobraźnię

Honda szykuje się do wprowadzenia na rynek japoński i amerykański kolejnego samochodu z ogniwami paliwowymi, odnośnie których już od ponad dekady ma coraz poważniejsze zamiary. Zwiastunem tego, co nadejdzie jest koncept FCEV. Futurystyczne auto można podziwiać na salonie samochodowym w Los Angeles.

Japończycy są bardzo pewni swego i mają ku temu bardzo dobre powody. Honda w grudniu 2002 roku pokazała pierwszy, seryjny model z wodorowymi ogniwami paliwowymi na USA i Japonię, niedługo później udowodniła jego działanie w temperaturach minusowych, w 2005 roku oddała pierwszą sztukę w ręce klienta (na zasadach okresowego leasingu), a w roku 2008 tylko dla takiego modelu uruchomiła całą linię produkcyjną i sieć dealerów. Modelem tym był FCX Clarity.

Honda FCEV

Koncept FCEV także karmi się wodorem, który łączy z tlenem z powietrza, wytwarzając wodę i elektryczność (w wielkim skrócie). W porównaniu do FCX Clarity nowe ogniwa mają pozwalać na produkowanie o 60% więcej mocy z jednego układu paliwowego (ponad 135 KM, 3 kW/l) przy jednoczesnym zmniejszeniu jego rozmiarów o jedną trzecią. Zasięg auta miałby przekraczać 480 kilometrów, a tankowanie przy ciśnieniu 70 MPa trwałoby tylko trzy minuty (zbiornik wodoru w FCX mieścił ponad 170 litrów skompresowanego wodoru).

Honda FCEV

Wizja Hondy zabiera na pokład pięć osób i wskazuje kierunek stylistyczny, w którym może pójść przyszły model seryjny. Auto miałoby pojawić się w salonach sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i w Japonii w 2015 roku, a później nawiedzić także Europę. Honda w zakresie technologii ogniw paliwowych współpracuje z koncernem General Motors, z którym związana jest umową w przedziale czasowym sięgającym roku 2020.

Skomentuj na forumUdostępnij