Aktualności
07.03.2019

Volkswagen ID Buggy Wszechstronne zastosowanie

Elektryczna ofensywa grupy Volkswagena zatacza coraz większe kręgi i zabiera ze sobą kolejne marki, które należą do niemieckiego giganta. I na tym wcale nie koniec: firma z Wolfsburga zamierza udostępnić swoją elektryczną platformę na zewnątrz. To, co będzie można na niej zbudować prezentuje nowy koncept o nazwie ID Buggy.

Volkswagen częstuje nas konceptami pod szyldem ID już od kilku lat, a najnowszy z nich jest już piątym. To ukłon w stronę starych Buggy, budowanych przez fabrykę lub entuzjastów z wykorzystaniem mechanizmów słynnego Garbusa. Zielony samochód celowo wygląda niczym zabawka, bo i do takich celów służy - jego środowisko naturalne to plaże i bezdroża. Maszyna bazuje na elektrycznym podwoziu MEB (modular electric drive matrix), w którym ukryte są baterie (między osiami) oraz silniki (na jednej lub obu osiach, w zależności od projektu).

Volkswagen ID Buggy

ID Buggy zostało wyposażone w elektryczny silnik na tylnej osi, który dostarcza 150 kilowatów mocy (204 konie mechaniczne). Podwozie można rozbudować o dodatkowy silnik na przedniej osi. Modularna jest również kabina: w domyśle mieści dwie osoby pod gołym niebem, ale w razie potrzeby można ją przestawić w układ 2+2-osobowy, w którym z tyłu zmieszczą się dzieci lub zwierzęta. Nadwozie zbudowano z aluminium, stali oraz tworzyw sztucznych, użytych w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenie i potencjalną wymianę... a także indywidualizacje i składanie we własnym zakresie.

Volkswagen ID Buggy

Przy okazji premiery ID Buggy, która miała miejsce w Genewie, niemiecki koncern potwierdził, że platforma MEB będzie dostępna dla klientów zewnętrznych, przede wszystkim małych zakładów i start-up'ów, nie wykluczając konkurentów marki. Volkswagen przedstawił jednocześnie swój kolejny wynalazek: przenośną stację szybkiego ładowania o pojemności 360 kWh, która będzie produkowana od przyszłego roku. Powerbank ma umożliwiać jednoczesne ładowanie do czterech samochodów elektrycznych (w tym prądem stałym o mocy 100 kW). Jedną z jego funkcji będzie przechowywanie energii ze źródeł odnawialnych (promienie Słońca, wiatr), odciążające lokalną sieć elektryczną.

Skomentuj na forumUdostępnij