Aktualności
06.10.2017

Toyota GR HV Sports Droga do przyjemności

Toyota świętuje w tym roku 20-lecie produkcji hybrydowego modelu Prius, który w 2005 roku dał początek pierwszej, wyścigowej maszynie japońskiej marki o napędzie hybrydowym. Dziś technologia ta wykorzystywana jest między innymi w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, a na przyszłość szykuje się sportowy wóz na zwykłe drogi. Jeżdżący koncept jest już gotowy.

Zapowiedzią tego, co może pojawić się w ofercie Toyoty w najbliższej przyszłości jest czałkowicie czarny, matowy koncept o oznaczeniu GR HV Sports. To niewielkie, sportowe auto z dachem typu targa, bazujące na coupe GT 86 i nawiązujące stylistycznie do prototypu TS050 Hybrid klasy LMP1, który startuje w pucharze World Endurance Championship. Na wyglądzie powiązania z TS050 się nie kończą: w GR HV wykorzystano układ napędowy typu THS-R (Toyota Hybrid System-Racing), który wywodzi się wprost z torów wyścigowych.

Toyota GR HV Sports

Koncepcyjna maszyna o długości niespełna 4,4 metrów zasilana jest silnikiem spalinowym, umieszczonym pod przednią maską oraz bliżej nieokreślonym silnikiem elektrycznym, który podłączono pod baterie umieszczone za plecami kierowy i pasażera. Napęd przenoszony jest wyłącznie na tylną oś poprzez automatyczną skrzynię biegów... która może działać w trybie ręcznym z dźwignią poruszającą się po ścieżce w kształcie litery H. W dźwigni zmiany biegów ukryto przycisk uruchamiający silnik.

Toyota GR HV Sports

Toyota nie zdradza jeszcze żadnych szczegółów technicznych na temat GR HV Sports. Poznamy je prawdopodobnie przy okazji premiery, która będzie miała miejsce podczas tegorocznej, czterdziestej piątej wystawy Tokyo Motor Show. Jej otwarcie w centrum wystawowym Tokyo Big Sight zaplanowano na 25 października, zamknięcie na 5 listopada. Toyota pokaże tu również zapowiedź nowej generacji swojej najbardziej luksusowej limuzyny - japońskiego modelu Century, koncept kwadratowej terenówki TJ Cruiser, zapowiedź nowej generacji limuzyny Crown oraz... kilka innych samochodów, których jeszcze nie ujawniono.

Skomentuj na forumUdostępnij