Aktualności
18.11.2020

Mini Vision Urbanaut Trzy momenty

Mini, kojarzone przede wszystkim z autami sprawdzającymi się najlepiej w miejskiej dżungli, pokazało swój najnowszy pomysł na przyszłość motoryzacji. To powstały w wirtualnej rzeczywistości koncept Vision Urbanaut, nasza osobista, ruchoma przestrzeń, która ma tworzyć zupełnie nowe i wzbogacające doświadczenia dla każdego z pasażerów.

Projekt Vision Urbanaut, zaprojektowany z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej i wielu innych innowacyjnych narzędzi, przybrał kształt zaokrąglonego, kolorowego minivana, który mierzy 446 centymetrów długości i porusza się na kołach, których wygląd zmienia się w zależności od trybu jazdy. Koncept marki Mini, która już od ponad ćwierć wieku należy do grupy niemieckiego BMW, powstał jedynie jako wizja cyfrowa, modelu nie zbudowano w rzeczywistości. Twórcy auta przewidzieli trzy scenariusze jego wykorzystania w ruchu lub w spoczynku, które zdefiniowano jako "Chill", "Wanderlust" oraz "Vibe".

Mini Vision Urbanaut

Scenariusz "Chill" to moment, w którym potrzebujemy wytchnienia i chcemy się zatrzymać w komfortowych warunkach. Vision Urbanaut miałby się wtedy zamienić w przytulny pokój, w którym możemy skupić się na pracy lub odpoczynku, nawet podczas jazdy w trybie autonomicznym. Scenariusz "Vibe" to okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi: samochód można ustawić wtedy w ustronnym miejscu, otworzyć przesuwane drzwi i dach, włączyć film lub muzykę, przestawić fotele i stolik w format małego salonu i tak dalej. Ustawienia samochodu, trzy fabryczne oraz nasze indywidualne, będą kontrolowane poprzez "Token Mini", cyfrowo-analogowe urządzenie w formie krążka, które umieszczamy w odpowiednim miejscu w aucie.

Mini Vision Urbanaut

Trzeci i ostatni scenariusz - "Wanderlust" - to jedyny przypadek, w którym możemy poprowadzić samochód własnoręcznie (kierownica jest chowana). Roztaczane aromaty, oświetlenie wnętrza, muzykę, audycje, punkty interesujące nas podczas podróży i tym podobnie można również ustawić według własnych upodobań, a także sugestii kogoś z grona rodziny lub znajomych. Gdyby koncept powstał w rzeczywistości to miałby powstać w dużej mierze z materiałów pochodzących z recyklingu bez wykorzystania takich materiałów, jak chrom czy skóra (na przykład kabinę wyścielałaby dzianina). Vision Urbanaut miałaby być wyposażony w elektryczny układ napędowy. Jaki dokładnie? Na ten temat twórcy konceptu milczą.

Skomentuj na forumUdostępnij