Aktualności
27.01.2023

Audi Activesphere Ostatnia sfera

Audi zaprezentowało czwarty i ostatni koncept z serii Sphere, którą zapoczątkowano półtora roku temu. Wizje przedstawiające luksusowe samochody niedalekiej przyszłości kończą się na modelu Activesphere. Producent określa go mianem crossovera coupe, który w razie potrzeby może... zostać przeobrażony w pick-up'a.

Activesphere jest czwartym i ostatnim projektem w ramach serii, którą latem 2021 roku otworzył koncept roadstera Skysphere ze zmiennym rozstawem osi. Kilka tygodni później dołączyła do niego limuzyna Grandsphere, a wiosną ubiegłego roku pokazano rodzinnego minivana Urbansphere. Tegoroczne Activesphere to wizja maszyny wielozadaniowej: crossover o podwyższonym zawieszeniu, pancernych progach i sylwetce coupe w razie potrzeby odsłania skrzynię ładunkową, w której można umieścić na przykład rowery. Koncept zaprojektowano w oddziale Audi Design Studio w Malibu w Kalifornii, w którym wcześniej przygotowano między innymi projekt PB18 E-Tron (znany też jako AI:Race).

Zdjęcie Audi Activesphere

Activesphere ma prawie pięć metrów długości, porusza się na kołach z 22-calowymi felgami i zaprasza do środka otwieranymi w przeciwnych kierunkach drzwiami. Pojazd został zbudowany na platformie PPE (Premium Platform Electric), którą w ciągu ostatnich czterech lat Audi opracowało wspólnie z Porsche specjalnie z myślą o luksusowych samochodach o napędzie elektrycznym (pierwszy, seryjny model bazujący na PPE ma być pokazany przed końcem 2023 roku). W przypadku konceptu niemiecka marka mówi o układzie napędowym pracującym pod napięciem 800 V, które ma zapewnić krótkie czasy ładowania baterii z wykorzystaniem stacji ładowania o mocy do 270 kW (w najlepszym przypadku 10 minut ładowania ma uzupełnić zapasy energii na kolejne 300 kilometrów jazdy). Spodziewany zasięg: ponad 600 kilometrów przy bateriach o pojemności około 100 kilowatogodzin.

Zdjęcie Audi Activesphere

Silniki elektryczne na przedniej i tylnej osi zapewniają stały napęd czterech kół i dostarczają w sumie do 325 kW mocy - 442 koni mechanicznych - oraz 720 niutonometrów momentu obrotowego. Activesphere wyposażono między innymi w adaptacyjne zawieszenie ze zmiennym prześwitem w zakresie 208-248 milimetrów. Oszczędny projekt wnętrza ma dostarczać nowe wrażenia, szczególnie w zautomatyzowanych trybach jazdy: auto wyposażono w okulary VR, które dzięki połączeniu z systemem rozszerzonej rozdzielczości będą dozować kierowcy i pasażerom interesujące informacje na temat otoczenia, różnego rodzaju rozrywkę, a także pozwalać na sterowanie funkcjami samochodu bez kontaktu fizycznego z maszyną.

Skomentuj na forumUdostępnij