Aktualności
28.12.2008

Polly Trans Am Najszybsze auto Europy?

Chętnych na rekord prędkości maksymalnej auta dopuszczonego do ruchu drogowego nie brakuje. Mamy choćby Koenigsegga CCXR, być może pojawi się Veyron GT, a przyszły rok przywita Keating TKR i odnowione SSC Ultimate Aero. A co powiecie na... 20-letniego Pontiac'ka?

Taki właśnie wehikuł pojawił się niedawno na owalu w Papenburgu, gdzie w listopadzie G-Power ustanowiło rekord prędkości maksymalnej limuzyny. Norweska ekipa Polly Motorsport władająca amerykańskim wozem chciała "tylko" zgarnąć tytuł najszybszego samochodu w Europie.

Polly Trans Am

Pontiac Trans Am z 1986 roku był sobą oczywiście jedynie z zewnątrz. W środek upchano 8,9-litrowe V8 o mocy 1407 KM! Osiągi auta są zatrważające: setka w 2,23 sekundy, kolejna w 5,55 sekund, a 300 km/h w 12,22 sekundy!

Polly Trans Am

Według oficjalnych, niezależnych pomiarów auto rozpędziło się na Pepenburg do 407,134 km/h, co teoretycznie stawia je za Veyronem (407,5 km/h) i 9ff GT9 (409 km/h), ale w obu tych przypadkach pomiary dokonywały same ekipy, a nie postronni obserwatorzy.

Polly Trans Am

Twórcy piekielnej machiny (od 2000 roku eksperymentowano z kilkoma wariantami silnikowymi) szacują jej możliwości na 435 km/h. Niestety nie stać ich na zweryfikowanie tego w Europie, dlatego też planują wybrać się do USA i utrzeć nosa SSC Ultimate Aero, który dzierży aktualnie tytuł najszybszego, seryjnie produkowanego samochodu świata.

Skomentuj na forumUdostępnij