
Chevrolet California Corvette - Lokalny akcent
Za zamkniętymi drzwiami General Motors trwa gorąca dyskusja na temat Corvette, które jeszcze w obecnej generacji mogłoby wspiąć się jeszcze wyżej, niż ponad 1250-konne ZR1X. Amerykański koncern patrzy również daleko w przyszłość: wiosną pokazano koncept Corvette z angielskiego studia, a teraz dołącza do niego koncept rodem ze słonecznej Kalifornii.
General Motors zapowiedziało na ten rok trzy koncepty Corvette przyszłości. Pierwszy z nich pokazano na początku kwietnia, a za jego powstanie odpowiedzialne było brytyjskie studio z Royal Leamington Spa z okolic Birmingham. Dzisiaj ujawniono drugi koncept. To kalifornijskie Corvette, które zostało zaprojektowane w placówce Advanced Design Center w Pasadenie. Tak samo, jak poprzednio mamy do czynienia z rasowym super coupe, którego wiele linii zostało podyktowanych względami aerodynamicznymi i którego proporcje sugerują obecność silnika umieszczonego centralnie. O tym ostatnim można jedynie pomarzyć: General Motors informuje, że auto zostało zaprojektowane z myślą o instalacji elektrycznego układu napędowego.

Koncept California Corvette został zaprojektowany wokół lekkiego kadłuba z włókien węglowych, który pozwolił na rozbudowanie dyfuzora i wycięcie na prawie całej długości auta potężnych kanałów prowadzących powietrze. Z tyłu umieszczono ruchomy spoiler, który mógłby pracować również jako hamulec aerodynamiczny. Na pokładzie wygospodarowano miejsce dla paczki baterii w kształcie litery T, która zajmuje miejsce za plecami kierowcy i pasażera oraz w tunelu środkowym. Maszynę postawiono na 21-calowych kołach z przodu i 22-calowych z tyłu. Super coupe ma prawie 4,67 metra długości, ponad 2,18 metra szerokości i tylko 1,05 metra wysokości. Rozstaw osi: 2767 milimetrów.

Klasycznych drzwi w koncepcie nie ma. Do środka dostaniemy się po podniesieniu całej przedniej sekcji z dachem i szybami. W ciasnej kabinie wszystkie ekrany i elementy sterowania skupiają się wokół kierowcy, w którego ręce oddano spłaszczoną kierownicę z osobnym wyświetlaczem. Projekt wnętrza miał być inspirowany symulatorami samochodów wyścigowych. System multimedialny pozwoli na zapisywanie profili każdego kierowcy, a razem z nimi naszych wyczynów na torach wyścigowych. Do zestawu dodano również wyświetlacz przezierny z funkcjami rozszerzonej rzeczywistości. Koncept California Corvette został zbudowany jedynie jako nieruchomy model w pełnej skali, nie ma żadnych planów na produkcję czegoś podobnego. Jeszcze w tym roku mamy zobaczyć trzeci koncept Corvette przyszłości.
Źródło/zdjęcia: General Motors Chevrolet California Corvette na forumSubskrybuj kanał RSS aktualnościSkomentuj na forum