Od grudnia ubiegłego roku amatorzy komputerowych wyścigów samochodowych i właściciele konsoli PlayStation 3 mogą cieszyć się szóstą odsłoną serii Gran Turismo. Atrakcyjność gry podnoszą specjalnie przygotowane przez marki z całego świata wizje samochodów torowych, które dodawane są jedna po drugiej. Najnowszym dodatkiem jest dzieło BMW.
Jaguar podejmuje się czynu w swojej historii bezprecedensowego. Anglicy cofną się w czasie o przeszło pięćdziesiąt lat, chwycą za kowadła oraz młotki i przystąpią do ręcznego budowania sześciu egzemplarzy lekkiego, wyścigowego modelu E-Type. Właśnie tyle brakuje do osiemnastu sztuk, które planowano zbudować w 1963 roku.
Renault poczuło na plecach coraz bliższy oddech konkurencji w kategorii hot hatchy i po raz kolejny szykuje się do przyspieszenia kroku. W jaki sposób? Już na początku przyszłego miesiąca w blisko dwudziestu krajach całego świata ruszy sprzedaż Megane RS 275 Trophy. Pod dachem limitowanego auta Francuzi zbiorą to, co mają najlepsze.
Konkurencji dla Ariel Atoma w ostatnim czasie tylko przybywa, a samo Ariel Motor Company po spektakularnych dziełach pokroju Atoma 500 V8 i Atoma Mugen jakby nieco ucichło. Półtora roku temu wprowadzono na rynek udoskonalony model Atom 3.5, do którego dopiero teraz dołącza kolejny wariant. Nowa propozycja nosi oznaczenie 3.5R.
Morgan Motor Company świętuje sto lat produkcji samochodów w zakładzie Pickersleigh Road, do którego brytyjska firma przeniosła się po rozroście w pierwszych dwóch latach swojej działalności. Z tej okazji na rynek trafi nowa ewolucja roadstera Plus 8, inspirowana samochodami wyścigowymi sprzed wieku ewolucja o nazwie Speedster.
Już w lipcu po przeszło stu latach do żywych powróci przerażająca "Bestia z Turynu", czyli ogromny model Fiata, który zbudowano przed pierwszą wojną światową specjalnie z myślą o biciu rekordów prędkości. Maszynę o oznaczeniu S76, uznaną przez kilka dekad za zaginioną, odbudowywano przez ostatnich kilkanaście lat w Wielkiej Brytanii.
Formuła 1 wraz z piątym wyścigiem w tym sezonie zawitała w minionym tygodniu po raz pierwszy w Europie. Tę część kalendarza otworzyło Grand Prix Hiszpanii, które po raz dwudziesty trzeci odbyło się na 4,7-kilometrowej pętli Circuit de Barcelona-Catalunya. Rok temu wygrał tu "u siebie" Fernando Alonso w bolidzie Ferrari.
W styczniu w kluczową fazę wszedł wyścig o wprowadzenie na rynek pierwszego, drogowego auta ze światłami wykorzystującymi wiązki lasera. BMW dało wówczas pstryczka w nos Audi, które chwaliło się konceptem Sport Quattro Laserlight, młodszym od konceptu konkurenta aż o trzy lata. Teraz mamy kończącą spór odpowiedź Audi: R8 LMX.
BMW świętuje trzydzieste urodziny modelu M5, który pojawił się na świecie niedługo po zakończeniu produkcji wyjątkowego M1. Na cześć trzech dekad Niemcy przygotowali swoją najmocniejszą limuzynę w specjalnej, limitowanej wersji. Samochód z zewnątrz nadal prezentuje się niepozornie, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
Już w nadchodzący weekend pod aukcyjny młotek trafi sportowy spyder marki Cisitalia-Abarth, wyjątkowy pod co najmniej trzeba względami. Model 204, bo o nim mowa, to ostatnia Cisitalia zbudowana we Włoszech, to pierwszy samochód w historii firmy Abarth i ostatni pojazd, w którym ścigał się legendarny Tazio Nuvolari.